Executive Council

Executive Officers
Executive Council Members
Central
    • James M. Farkas, International Brotherhood of Electrical Workers Local 666
    • Thelma Hunt, National Association of Letter Carriers Branch 496
    • Lucy Lewis, American Federation of Government Employees Local 1992
    • Joe Princiotta, Millrights Local 1402
    • Kerri Ross, Communications Workers of America Local 2201
Eastern
    • Renee Browder, Amalgamated Transit Union Local 1177
    • Georg Kenny, Seafarers International Union
    • Thomas Little, International Longshoremen’s Association Local 1248
    • Arnold Outlaw, United Steelworkers Local 8888
    • Jeion Ward, Hampton Federation of Teachers Local 4260
Northern
    • Vance Ayres, International Union of Elevator Constructors 
    • Roxana Mejia, International Union of Painters and Allied Trades - D.C. 51
    • Michael R. Murphy, International Union of Operating Engineers Local 99
    • John L. Rayner, Ironworkers Local 5
    • Dolores Trevino-Gerber, Communications Workers of America Local 2222
Western
    • Tim Gibson, SMART Local 100
    • Mike Kennedy, United Mineworkers of America Local 2274
    • Earleen Miller, United Auto Workers Local 2069
    • Chuck Simpson, Communications Workers of America Local 2204
    • Delta Williams, United Steelworkers Local 831
At-Large Members
    • VACANT, American Federation of Government Employees
    • VACANT, American Federation of Teachers
    • Robert Bragg, International Association of Fire Fighters Local 2363
    • Sonora Brown, American Federation of Government Employees Local 1992
    • Thomas Calhoun, Eastern Virginia Labor Federation 
    • Tina Campbell, Coalition of Labor Union Women
    • Melvin Carter, United Auto Workers
    • James T. Cleer, National Association of Letter Carriers Branch 3520
    • Virginia Diamond, Northern Virginia Labor Federation
    • Mark Federici, United Food and Commercial Workers Local 400
    • Richard Hatch, Central Virginia Labor Federation
    • Linwood E. Henley, BCTGM Local 203-T
    • Kirk Jones, A. Philip Randolph Institute
    • Michael Mays, Western Virginia Labor Federation
    • Sam Penn, United Steelworkers
    • Ricky Pike, United Steelworkers
    • Roy Rogers, Virginia Alliance for Retired Americans
    • Carol Summerlyn, Communications Workers of America
    • Russell Wade, International Association of Machinists and Aerospace Workers Local Lodge 10
    • Doug Williams, International Brotherhood of Electrical Workers Local 50
    • Matt Yonka, Virginia Building and Construction Trades Council